Dünyadaki ilginç asansörler

Written By :

Category :

Blog

Posted On :

Share This :

Asansörler pek çoğumuzun hayatına oldukça sessiz ve fark edilmez fakat bir o kadarda önemli bir yere sahip.  Her gün canımızı teslim ettiğimiz asansörler; yüzölçümü değişmeyen fakat popülasyonun arttığı dünyada bizlere alan sağlayan en temel araç. Yaşlılığımızda, hastalığımıza, engel teşkil eden durumlarda birer dost belki de. Asansörler olmadan yakın geleceğimizde dahil en azından şimdilik dikey yapılaşmanın devam edebilmesi imkân dahilde gözükmüyor.

Dünyada çeşitli mimari harikalar ve ilginç tasarımlarla dikkat çeken birçok asansör bulunmakta. İşte dünyadaki en ilginç asansörlerden bazıları:

Bailong Asansörü (Hallelujah Dağı Asansörü) – Çin: Zhangjiajie Milli Orman Parkı’nda bulunan Bailong Asansörü, dünyanın en yüksek dış mekan asansörüdür. Hallelujah Dağı’nın tepesine kadar çıkan bu cam kaplı asansör, 1,070 fit (326 metre) yüksekliğe sahiptir ve muhteşem manzaralar sunar.

AquaDom – Almanya: Berlin’deki Radisson Blu Otel’in lobisinde bulunan AquaDom, dünyanın en büyük silindirik akvaryumunu çevreleyen cam tüp içinde yükselen asansördür. Bu ilginç asansör, ziyaretçilere ortalama 82 fit (25 metre) yükseklikte bir akvaryumu içinden geçme deneyimi sunar.

Gateway Arch Asansörü – ABD: St. Louis, Missouri’de yer alan Gateway Arch, 630 fit (192 metre) yüksekliğinde simgesel bir anıttır. Gateway Arch’ın içinde, ziyaretçileri tepesine çıkaran tramvay benzeri bir asansör bulunur. Bu asansör, eğimli şekli ve tepeden muhteşem manzaralar sunan tasarımıyla ilgi çekicidir.

SkyView, Globen – İsveç: Stockholm’deki Globen Arena’nın dışında yer alan SkyView, iki şeffaf küresel kabini olan ilginç bir asansördür. Bu asansör, ziyaretçileri arenanın çatısına kadar taşırken muhteşem şehir manzarası sunar.

Hammetschwand Asansörü – İsviçre: İsviçre’deki Bürgenstock dağında bulunan Hammetschwand Asansörü, 1905 yılında inşa edilmiştir ve dünyanın en yüksek açık hava asansörlerinden biridir. 499 fit (152 metre) yüksekliğe çıkan bu asansör, Vierwaldstättersee Gölü manzaralarıyla ünlüdür.

Luxor Asansör – Mısır: Luxor, Nil Nehri kıyısında bulunan Karnak Tapınağı’nı, Mısır’ın batı kıyısındaki Theben Dağları’na taşır. Bu asansör, ziyaretçileri düşey bir yamaç boyunca tırmanırken tarihi ve manzarayı keşfetmeye olanak tanır.

Sky Tower Asansörü – Yeni Zelanda: Auckland, Yeni Zelanda’daki Sky Tower, 1,076 fit (328 metre) yüksekliği ile Güney Yarımküre’deki en yüksek binadır. Sky Tower Asansörü, sadece 40 saniyede ziyaretçileri tepesine çıkarır ve muhteşem manzaralar sunar.

Bu listedeki asansörler, farklı mimari tasarımları ve benzersiz deneyimleri ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Asansörler, modern mühendislik ve tasarımın bir göstergesi olarak, hayatımızı rahatlatırken, şehirlerin ve turistik yerlerin sembolü haline de gelmiştir.